Bieżące wiadomości

Leśna edukacja dla najmłodszych

W środę 10 października obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Drzewa. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla uczniów klasy 3A Szkoła Podstawowa Nr 12 Starachowice wspólne sadzenie drzewek i tym samym przyczyniliśmy się do zwiększenia zalesienia i zazielenienia Starachowic.

Spotkanie rozpoczęliśmy od lekcji ekologii przeprowadzoną przez Pana leśnika Piotra Dygasa z Nadleśnictwo Starachowice, który opowiedział dzieciom o właściwościach ekologicznych drzew, jakim bogactwem są dla nas lasy, wpływie drzew na środowisko, pokazał jakie rodzaje drzew rosną w lasach i jaki wiek potrafią osiągnąć. Przekazane zostały także cenne zasady kulturalnego zachowania w lesie i co robić, gdybyśmy się zgubili podczas leśnych spacerów. Dzieci były bardzo zainteresowane tematyką dbałości o środowisko, a najbardziej obowiązkami jakie muszą codziennie wykonywać leśnicy. Pytań było co nie miara, przy tym dużo śmiechu i radości. Dodatkowo dogrzewały nas ciepłe promienie słońca.

Następnie przeszliśmy do miejsca gdzie już czekała na nas przestrzeń do zasadzenia sadzonek – były to młode dęby, które w przyszłości wyrosną na piękne, solidne drzewa, osiągające wiek od 600 do 1000 lat!!!. W sumie zsadziliśmy 24 drzewka, w tym jedno nasze firmowe, zasadzone na sam koniec w zaszczytnym miejscu. Na koniec jak zawsze mieliśmy dla najmłodszych pomarańczowe upominki, które z pewnością przydadzą się uczniom w szkole i w trakcie pieszych wycieczek. Wszyscy dostali również dyplomy, które będą miłą pamiątką z udziału w naszej akcji „Leśna edukacja”.

Każda okazja do mówienia o tym, jak ważny jest las w naszym życiu jest bardzo cenna. Dlatego cieszy nas fakt, że zmobilizowaliśmy młodych Starachowiczan, aby wzięli udział w akcji sadzenia drzew. Dzieci miały poczucie, że wniosły swoją cegiełkę do tego, żebyśmy wszyscy mogli oddychać czystszym powietrzem.